میدان نقش جهان کمال و نبوغ معماران عصر صفوی

میدان نقش جهان یکی از بزرگترین و زیباترین میدان های جهان است. این میدان که به میدان شاه یا میدان امام نیز معروف است در قلب شهر اصفهان و در نزدیکی هتل سنتی قصرمنشی واقع شده است.

در قرن شانزدهم هجری، شاه عباس با ساخت میدان نقش جهان کمال و نبوغ معماران عصر صفوی را به نمایش گذاشت. این میدان باشکوه، منطقه‌ای چند منظوره برای برگزاری مراسم‌های مختلف، جشن‌های ملی و بازی‌های رقابتی بوده است که از مهمترین این مراسم‌ها می‌توان به بازی چوگان اشاره کرد.

تابلوی نقاشی دیواری بازی چوگان در میدان نقش جهان
تابلوی نقاشی دیواری بازی چوگان در میدان نقش جهان

بناهای تاریخی موجود در چهار طرف میدان نقش جهان شامل عمارت عالی‌قاپو در ضلع غربی، مسجد شاه در ضلع جنوبی، مسجد شیخ لطف‌الله در ضلع شرقی و سردر قیصریه در ضلع شمالی می‌شوند. لازم به ذکر است که بازار بزرگ اصفهان که متعلق به دوران سلجوقی است در امتداد بازار سنتی قیصریه واقع شده است. درادامه، تصاویری از این اماکن تاریخی ارائه می‌دهیم و درباره ویژگی‌های بناهای تاریخی نام برده شده به ذکر جزئیات می‌پردازیم.

مسجد شیخ لطف الله

نمای بیرونی مسجد شیخ لطف الله
نمای بیرونی مسجد شیخ لطف الله

در سال 1603، در زمان شاه عباس اول، ساخت بنایی زیبا  و با شکوه در ضلع شرقی میدان توسط معمار ارشد آن زمان‌، محمدرضا اصفهانی‌، آغاز شد. این بنای عصر صفوی معماری و ویژگی‌های خاص خود را دارد به عنوان مثال دارای یک گنبد واحدی است که توسط اتاق‌های استراحت و مناطق خدماتی احاطه شده است‌، اما فاقد ویژگی‌های معمول مسجد مسلمانان مانند شبستان و مناره‌ها است.

کاشی کاری مسجد شیخ لطف الله اصفهان
کاشی کاری مسجد شیخ لطف الله اصفهان

بسیاری از معماران بر این باورند که شکل و فرم این مسجد بیش از آنکه به معماری سایر مسجدهای دوران صفوی نزدیک باشد به مقبره‌های ایرانی نزدیک است. یکی دیگر از ویژگی‌های چشمگیر این بنا وجود کاشی‌های معرق نفیسی است که سرتاسر این بنا را پوشانده و هیچ قسمتی از مسجد بدون کاشی‌کاری باقی نمانده است. علاوه برآن وجود طرح‌های باورنکردنی، قالب‌های فیروزه‌ای، کتیبه‌های باشکوه و بارقه‌ی نوری که بر فضای درونی مسجد می‌تابد و ترکیب بی‌نظیری از رنگ و نور را به چشمان مخاطب هدیه می‌دهد همه وهمه معماری بی‌نظیر این بنا را ستودنی می‌کند، و این جزئیات ظریف حکایت ازهماهنگی معماری ایرانی دارد. نکته قابل توجه دیگر در باب این مسجد این است که برخلاف مسجد جامع (مسجد شاه) که برای عموم مردم در نظر گرفته شده بود، مسجد شیخ لطف‌الله برای خانواده سلطنتی ساخته شد و به این ترتیب تا سالیان زیادی، مسجد خصوصی به حساب می‌آمد. ساخت این مسجد در نیمه اول قرن یازده هجری، در سال ۱۰۱۱ هجری قمری (۱۶۰۲ میلادی) آغاز و هجده سال بعد در سال ۱۰۲۸ هجری قمری (۱۶۱۹ میلادی) به پایان رسید.

عمارت عالی‌قاپو

نمای بیرونی عمارت عالی قاپو
نمای بیرونی عمارت عالی قاپو

عالی قاپو، عمارتی عظیم در ضلع غربی میدان نقش جهان که قدرت و اقندار حکومت صفوی را به نمایش گئاشته است. این عمارت با شکوه به دستور پادشاه وقت، شاه عباس اول ساخته و نقش و نگار زیبای آن توسط نقاش سلطنتی، رضا عباسی و شاگردانش صورت انجام شد. نقش و نگاری که از مناظر طبیعی و شخصیت های حقیقی الهام گرفته شده است. این کاخ مجلل علاوه بر کاشیکاری های زیبا درها و پنجره های با طراحی خاص به خود داشته اما  تنها پنجره ای در طبقه سوم از دوران صفوی به یادگار مانده است.

نمای داخلی عمارت عالی قاپو
نمای داخلی عمارت عالی قاپو

علاقه شاه عباس دوم به هنر و زیبایی نیز به شکوه و عظمت این بنا افزود. به دستور او تمامی سقف‌ها مزین به نقاشی شد و تمامی هجده ستون سرسرا آیینه کاری شد. ساخت کاخ عای قاپو 70 سال به طول انجامد و ماحصل آن عمارتی است در شش طبقه. عمارتی که نه تنها محل اقامت خاندان سلطنتی بود بلکه محل دیدار با پادشاهان و سفیران دیگر کشورها نیز به حساب می‌آمد. تدارکات مراسم‌های ملی چون جشن نوروز و رقابت‌های ورزشی چون بازی چوگان نیز در این کاخ صورت میگرفت و خاندان سلطنتی و مهمانانشان از ایوان عمارت به تماشای مراسم‌ها می نشستند. نام این عمارت گویای عظمت و شکوه آن است، بنابراین شرح جزئیات در بحث حاظر نمی‌گنجد. همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد کاخ در شش طبقه ساخته شد. هر کدام از این طبقات معماری، کاربری، و ویژگی‌های خاص خود را دارد که در مقالات آتی به شرح آن می‌پردازیم.

مسجد شاه عباس

نمای بیرونی مسجد شاه عباس
نمای بیرونی مسجد شاه عباس

دیگر جاذبه میدان نقش جهان، مسجد شاه عباس است که با عنوان مسجد جامع نیز شناخته می‌شود. این مسجد که در ضلع جنوبی میدان واقع شده است بین سال‌های  1612 تا 1637 ساخته شد. برخلاف مسجد شیخ لطف الله، مسجد شاه عباس مسجدی برای عموم مردم بود که در آن علاوه بر اقامه‌ی نماز به فعالیت‌های اجتماعی می‌پرداختند.

دو مسجد واقع شده در میدان نقش‌جهان نه تنها از شاهکارهای معماری اسلامی محسوب میشوند بلکه کاشیکاری‌های این دو مسجد وجه تمایز این دو بنا با سایر مساجد محسوب می‌شود. در کاشیکاری‌های مسجد جامع از هفت رنگ استفاده شده است. این کاشیکاری‌ها علاوه بر آنکه جنبه زیبایی شناسانه دارند به عنوان عایق‌هایی برای جلوگیری از نفوذ آب کاربرد دارند.

نمای داخلی مسجد شاه عباس
نمای داخلی مسجد شاه عباس

نکته قابل توجه درباره این مسجد آن است که این بنا رو به مکه، قبله‌گاه مسلمانان ساخته شده است و به همین علت در زاویه‌ای 45 درجه نسبت به میدان قرار دارد. این انحراف 45 درجه‌ای از میدان قابل تشخیص نیست به دلیل آن که ورودی مسجد روبه میدان قرار دارد و تنها بعد از ورود به این بنا میتوان این انحراف را تشخیص داد. تحقیقات انجام شده درباره این بنا حاکی از آن است که نقش و نگارهای این بنا هر کدام استعاره‌ای از مفهومی عمیق است. به منظور بررسی معنا و مفهوم معماری و نقش و نگارهای این بنای باشکوه در مطلبی جداگانه به شرح جزئیات این بنا خواهیم پرداخت.

بازار قیصریه

سردر بازار قیصریه اصفهان
سردر بازار قیصریه اصفهان

بازار قیصریه که به بازار بزرگ نیز معروف است در ضلع شمالی میدان نقش‌جهان واقع شده است و در حدود سال 1620 ساخته شده است. این بازار به عنوان بزرگترین مرکز تجاری عصر صفوی به حساب می‌آید که میدان نقش جهان را به بازار مهم دیگری بنام بازار عتیق متصل میکند.

بازار عتیق بازاری قدیمی تر است که در عصر سلجوقیان ساخته شد. شاه عباس با امتداد بازار عتیق و ساخت بازار قیصریه، بزرگترین بازار سرپوشیده جهان را در اصفهان ایجاد کرد. علاوه بر شاکله اصلی بازار، قیصریه شامل  چندین تیمچه و سرا می‌شود که از مهم ترین آنه میتوان به سرای هارونی، نیماورد گلشن، مخلص، سماور سازان و مقصودبیک اشاره کرد. بنابراین هر خط بازار درست مانند یک درخت بزرگ است که چندین شاخه دارد. قیصریه بازاری بود که در ابتدای امر با حجره‌های فرش فروشی‌اش  شناخته می‌شد، اما به مرور زمان سایر صنایع دستی نیز جای خود را در این بازار پیدا کردند.

بازار قیصری محلی است که تاریخ، فرهنگ، و معماری اصفهان را به نمایش گذاشته است. همانطورکه پبش تر به آن اشاره شد این بازار سراهای مختلفی در دل خود جای داده. در ادامه به معرفی دو مورد از آن‌ها خواهیم پرداخت. یکی از مهمترین آنها بازار مسگرها است که همواره گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند چراکه علاوه بر خرید کالاهای مرغوب مسی میتوان شاهد مراحل ساخت آن بود. سرای محبوب دیگر، تیمچه ملک التجار است. سرایی با حیاطی زیبا که توسط حجره‌های متعدد احاطه شده. علاوه بر آن، این مجموعه یک رستوران سنتی سنتی را نیز در دل خود جای داده است. بنابراین اگر به دنبال یک رستوران کلاسیک برای یک روز خاص هستید، این رستوران می‌تواند یک گزینه عالی باشد که علاوه بر غذاهای سنتی اصفهان، غذای سایر مناطق ایران را نیز سرو می‌کند.

موقعیت مکانی هتل قصرمنشی:

هتل سنتی قصرمنشی به جاذبه‌های تاریخی اصفهان نزدیک  بوده و دسترسی راحتی به دیگر نقاط شهر دارد. این هتل در نزدیکی بازار معروف اصفهان (مرکز صنایع دستی اصفهان)، میدان نقش جهان و همچنین در فاصله 1200 متری زاینده‌رود قرار دارد.

با ما در تماس باشید:

شبکه های اجتماعی:

Copyright © 2021 Ghasr Monshi Hotel | Powered by Ghasr Monshi Hotel

اسکرول به بالا

Special Offer

15% off for direcrt reservation of Ayneh Room till 15th july

Number of guests

MM slash DD slash YYYY
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

Ghasr Monshi Hammam & Spa

MASSAGE

HAMMAM

Reservation Form

نام(ضروری)

Short text for Hammam

Reservation Form

نام(ضروری)

Contact Ghasr Monshi Hotel

Phone Number

+983131317044

Email Address

info@ghasrmonshihotel.com

WhatsApp

+989103993280

Address:

No.10, Neshat Street, Isfahan,Iran

Ghasr Monshi Palace

So long ago in Persia...
Experience it Now

History of Ghasr Monshi Palace

  • Safavid dynasty

Short text to describe hotel and its history and usage in safavid dynasty

Safavid dynasty
NOW

Ghasr Monshi Boutique Hotel

  • NOW

short text to describe hotel services now

Restaurant

short text for restaurant

Rooms & Suites

short text for Rooms & Suites

Hammam & Spa

short text for Spa

text introducing hotel and services and the strategics

پیشنهاد ویژه

15% off for direcrt reservation of Ayneh Room till 15th july

تعداد مهمانان

MM slash DD slash YYYY
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

حمام قصرمنشی

ماساژ

حمام

رزرو و بررسی ظرفیت

نام(ضروری)

Short text for Hammam

رزرو و بررسی ظرفیت

نام(ضروری)
خانه تاریخی قصرمنشی

...So long ago in Persia
Experience it Now

تاریخچه خانه قصرمنشی

  • دوره صفوی

Short text to describe hotel and its history and usage in safavid dynasty

دوره صفوی
زمان حال

بوتیک هتل قصرمنشی

  • زمان حال

short text to describe hotel services now

رستوران

اتاق ها و سوئیت ها

حمام

text introducing hotel and services and the strategics

Enjoy a mid-day tea while watching the garden through windows with stained glasses, in a room surrounded with magnificent mirror and plaster artwork.
SAFAVID VIP Room, with a California King Size bed that provides a comfortable night sleep, welcomes tremendous sunlight through an all glassed wall.
A hand carved and engraved stone bathtub provides a remarkable yet relaxing experience after long day of sightseeing in Isfahan.
Enjoy a mid-day tea while watching the garden through windows with stained glasses, in a room surrounded with magnificent mirror and plaster artwork.

Standard Double Room

The Standard Double room is typically furnished with a King Size Bed, or two Twin Size beds, upon request. This room allows a comfortable accommodations for 2 guests. Standard Double rooms have windows that open to a shared balcony/hallway. Guests will have access to a private bathroom, inside the room.

Delneshin Suite, or the “Sardab” of the house, is the only suite of Ghasr Monshi Hotel. Because of its strategic positions, residents of this house would find this space very quiet, naturally cool in the summer and warm in the winter. It is very spacious, about 72 square meters, with 2 different rooms, separated by columns. It is typically furnished with 2 king size beds, which can be changed to 4 single bed, as well. There also a magnificent traditional furniture, as well as dining table inside the room.

با اقامت در اتاق آینه در زمان سفر کنید. این اتاق که یک میراث ملی ثبت شده است، از دوران قاجار به یادگار مانده است. آینه کاری ها، گچبری ها و نگارگری های آن یادآور فاخرترین کاخ ها و مکان های تاریخی ایران است. جنوبی بودن آن و وجود پنجره های سراسری مشرف به حیاط، در طول روز نورگیری مطبوعی به ارمغان آورده و در طول شب با انعکاس نور مهتاب در آینه ها فضای شاعرانه ای مهیا می کند. نا گفته نماند این اتاق از دیرباز پذیرای زوج های جوان بوده و گفته می شود عروس و دامادهای سلطنتی در این اتاق سوگند خورده و زندگی خود را آغاز کرده اند. این اتاق مجهز به تخت دونفره (Queen size) بوده و با امکانات VIP موجود، اقامت خاطره انگیزی برای دونفر (خصوصا زوج های جوان) فراهم می کند.
اتاق صفوی یکی از اتاق های VIP مجموعه می باشد که مشرف به حیاط بوده و جنوبی بودن اتاق و وجود پنجره های سراسری، نورگیری مطبوعی مهیا می سازد. گچ بری ها و آینه کاری های ظریف در سرتاسر اتاق و مبلمان شکیل و راحت موجود، زیبایی آن را دو چندان می کند. با بهره مندی از دو تخت بزرگ (California King Size) (که بنابه خواست شما می تواند به صورت دابل یا تویین چیدمان شود) و امکان فراهم کردن سرویس خواب اضافه، اتاق صفوی می تواند پذیرای حداکثر 3 مهمان باشد.
اتاق افشاریه یکی از اتاق های VIP مجموعه می باشد که علاوه بر آینه کاری ها و گچ بری های مجلل آن، وجود یک وان سنگی زیبا، شکوه خاصی به این اتاق بخشیده است. وجود نورگیر در سقف اتاق در کنار پنجره ها، نورگیری مطبوعی مهیا می کند. این اتاق با برخورداری از امکانات VIP و تخت (King Size) اقامت مجللی برای دو نفر فراهم می کند.
گچ بری و آینه کاری زیبای اتاق، بهره مندی از تخت های (King size)، مبلمان راحت، امکان فراهم کردن سرویس خواب اضافه، وجود پنجره رو به باغچه طبقه پایین و سایر امکانات VIP، این اتاق را به یکی از اتاق های مجلل مجموعه تبدیل کرده و اقامت خاطر انگیزی برای حداکثر 3 مهمان مهیا می کند.

اتاق دابل استاندارد

اتاق های دونفره بنا به درخواست مهمانان می‌توان با یک تخت دونفره (King Size Bed) و یا دو تخت یک نفره(twin size bed) چیدمان شود. این اتاق امکان اقامت 2 نفر را به راحتی فراهم میکند. در داخل اتاق میهمانان میتوانند به سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی دسترسی داشته باشند.
سوئیت دلنشین یادآور سرداب های قدیم ایرانی، اقامتی آرام و خاطره انگیز را برای 4 مهمان در فضایی کاملا سنتی مهیا می کند. سرداب ها راهکار نیاکان ما برای فرار از گرمای تابستان و سرمای زمستان هستند که بخش جدانشدنی از خانه های سنتی می باشند. سوئیت دلنشین با مساحت 72 متری به کمک ستون هایی به دو قسمت مجزا تقسیم شده که در هر بخش دو تخت (king size) قرار گرفته و برای اقامت 4 نفر فضای آرام و خاطره انگیزی فراهم می کند. وجود حوض کوچک سنگی در وسط آن، مبلمان سنتی و میز ناهارخوری در کنار معماری زیبای اتاق، تلفیقی از آسایش و اصالت را به ارمغان می آورد.