زورخانه و ورزش پهلوانی

زمانی که صحبت از زورخانه و ورزش پهلوانی (باستانی) به میان می آید، بی تردید اصفهان به عنوان یکی از قطب های اصلی آن شناخته می شود وبعضی از قدیمی ترین زورخانه های ایران هنوز در این شهر فعال هستند.

تاریخچه زورخانه

قدمت ورزش باستانی به سالهای پیش از اسلام برمی گردد. نمی توان به طور قطع تاریخ مشخصی برای پیدایش آن در نظر گرفت ولی روایات مختلف حتی تا 4500 سال را نیز نشان می دهند. چیزی که مشخص است در دوره اشکانی و ساسانی این ورزش به عنوان روشی برای بالابردن جنگاوری و آمادگی دفاعی جوانان (خصوصا در زمان صلح) مورد توجه ویژه بوده و زورخانه ها به عنوان مراکزی برای پرورش پهلوانان جوان دایر بوده اند. می توان نفوذ عناصر میترایی و زرتشتی را در این دوره مشاهده کرد.

تاریخچه زورخانه
ظهور ورزش باستانی

 بعد از اسلام، زورخانه ها به صورت مخفیانه به عنوان محافلی برای ترویج روح میهن پرستی تبدیل شدند ولی با گذشت زمان و با ورود فرهنگ شیعه و فرهنگ صوفیانه، زورخانه ها رنگ و بوی دیگری به خود گرفتند. در واقع ظهور زورخانه های امروزی را می توان به قرن هفتم هجری نسبت داد که گفته می شود پوریای ولی بنای آن را پی ریزی کرده است.

معماری و ساختمان زورخانه

زورخانه ها به عنوان مکانی مقدس، دارای درهای ورودی کوتاه هستند تا بازدیدکنندگان وادار به خم شدن در هنگام ورود و احترام به این مکان و روح ورزش باشند. مهمترین بخش زورخانه “گود” است. گود فضایی با عمق حدودا 70 سانتی متر تا یک متر است که به صورت هشت ضلعی ساخته می شود. در بالای گود تعدادی غرفه یا ایوانچه وجود دارد که محل نشستن تماشاچیان و باستانی کاران است. به جایگاه مرشد “سردم” می گویند که  معمولا در کنار ورودی قرار دارد تا به ورود و خروج ورزشکاران مسلط باشد.

معماری و ساختمان زورخانه

آداب ورزش پهلوانی

اساس این ورزش بر ادب و احترام و پیروی از مرشد و میاندار استوار است. برای مثل رخصت گرفتن از پیشکسوتان و حتی سادات از رسوم آن است. ترتیب ورود به گود به ترتیب کسوت بوده و ابتدا میاندار وارد می شود. زمین بوسی و کنده زدن در ابتدای ورود نیز از جمله احترامات این ورزش است. یکی دیگر از رسومی که در زورخانه ها در گذشته بسیار رایج بوده، مراسم گلریزان است که در آن لنگی بین حضار گردانده می شد و برای مستحقان و آزادی زندانیان پول جمع آوری می شد.

ابزار ورزش باستانی

گفته می شود زمانی که پوریای ولی زورخانه های امروزی را پایه گذاری می کرد، استفاده از ادوات و سلاح های جنگی توسط مغولان ممنوع شده بود. از اینرو ابزاری مشابه سلاح طراحی کرد تا پهلوانها بتوانند تمرینات خود را انجام داده و آمادگی بدنی کسب کنند. یکی از این ابزار “سنگ” است که شباهت کاملی با سپر جنگی دارد. گفته می شود پوریای ولی از سنگ مرمر استفاده می کرده که بسیار سنگین بوده است.

امروز سنگ به ابزاری چوبی با وزن حداکثر 50 کیلوگرم اطلاق می شود. ابزار دیگر “کباده” است که مشابه کمان بوده و فلزی می باشد. باستانی کاران کباده را بالای سر خود تکان می دهند و در گذشته این حرکت برای تقویت بازوی کمانداران صورت می گرفته. “میل” ابزاری چوبی به شکل مخروطی است که تداعی کننده گرز است. میل های سنگین تر برای میل گیری استفاده می شود و آن ها را بالای سر خود می چرخانند. همچنین از میل های سبکتر برای میل بازی (پراندن و گرفتن آنها) استفاده می کنند.

ابزار ورزش باستانی
ابزار ورزش باستانی

حرکات ورزشی

 از حرکات این رشته، می توان به شنو رفتن، نرمش پشت تخته، میل گیری، پا زدن، کباده زدن، چرخ زدن، سنگ گرفتن، میل بازی و شیرین کاری اشاره کرد.

حرکات ورزش باستانی
حرکات ورزش باستانی

مرشد، زنگ و ضرب

مرشد معمولا فردی خوش صدا می باشد که اشعار رزمی که بیشتر از شاهنامه فردوسی است را می خواند. همزمان ضرب گرفته و ورزشکاران حرکات خود را با ضرب و آواز مرشد هماهنگ می کنند. هر کدام از حرکات ورزشی ریتم مخصوص خود را داشته. همچنین شروع هر حرکت و پایان آن نیز با اشاره مرشد و نواختن زنگ مخصوص انجام می گیرد. گفتنی است ورزشکاران این رشته در نه جایگاه متفاوت دسته بندی می شوند که رتبه یک مخصوص ورزشکارانی است که یکسال تمرین کرده اند و هنگام چرخیدن مرشد برایشان منکری می فرستد (بر منکر علی لعنت). رتبه نهم نیز مختص ورزشکاران زنگی است که تعدادشان بسیار کم است و باید حداقل چهل و پنج سال ورزش زورخانه ای انجام داده باشند. مرشد برای این ورزشکاران به هنگام ورود و خروج از درب زورخانه، زنگ می زند.

مرشد، زنگ و ضرب
مرشد، زنگ و ضرب

معرفی چند زورخانه قدیمی اصفهان

• زورخانه علی قلی آقا

به دلیل قدمت و سابقه آن، این زورخانه معمولا به عنوان میزبان مسابقات ورزش پهلوانی و زورخانه ای شناخته می شود. مکان آن در کنار مسجد، حمام، و بازارچه علی قلی آقا در خیابان بیدآبادی واقع شده است. ساعت کاری این مجموعه از 20:15 تا 22:00 می باشد.

زورخانه علی قلی آقا
زورخانه علی قلی آقا

• زورخانه حسن آباد (آقاشیر)

یکی دیگر از زورخانه های قدیمی اصفهان می باشد که درست در ضلع شمال غربی هتل قصر منشی، در جوار بازارچه حسن آباد واقع است. در گذشته زنده یاد هوشنگ آقاشیر مرشد این زورخانه بوده اند. ساعت کاری آن در روزهای هفته بین ساعت 20 تا 22 می باشد و جمعه صبح ها از 10:30 تا 13:00 نیز دایر می باشد.

زورخانه حسن آباد (آقاشیر)
زورخانه حسن آباد (آقاشیر)

زورخانه نجارپور

این زورخانه در خیابان ابن سینا واقع بوده و به نام پهلوان رحیم نجار پور نام گذاری شده. سرتاسر دیوارهای آن، تصاویر قدیمی پهلوانان و قهرمانان این رشته مشاهده می شود. مرشد این زورخانه، مرشد علی زنگنه می باشد و ساعت کاری آن از 20:30 تا 22:30 می باشد.

زورخانه نجارپور
زورخانه نجارپور

موقعیت مکانی هتل قصرمنشی:

هتل سنتی قصرمنشی به جاذبه‌های تاریخی اصفهان نزدیک  بوده و دسترسی راحتی به دیگر نقاط شهر دارد. این هتل در نزدیکی بازار معروف اصفهان (مرکز صنایع دستی اصفهان)، میدان نقش جهان و همچنین در فاصله 1200 متری زاینده‌رود قرار دارد.

با ما در تماس باشید:

شبکه های اجتماعی:

Copyright © 2021 Ghasr Monshi Hotel | Powered by Ghasr Monshi Hotel

اسکرول به بالا

Special Offer

15% off for direcrt reservation of Ayneh Room till 15th july

Number of guests

MM slash DD slash YYYY
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

Ghasr Monshi Hammam & Spa

MASSAGE

HAMMAM

Reservation Form

نام(ضروری)

Short text for Hammam

Reservation Form

نام(ضروری)

Contact Ghasr Monshi Hotel

Phone Number

+983131317044

Email Address

info@ghasrmonshihotel.com

WhatsApp

+989103993280

Address:

No.10, Neshat Street, Isfahan,Iran

Ghasr Monshi Palace

So long ago in Persia...
Experience it Now

History of Ghasr Monshi Palace

  • Safavid dynasty

Short text to describe hotel and its history and usage in safavid dynasty

Safavid dynasty
NOW

Ghasr Monshi Boutique Hotel

  • NOW

short text to describe hotel services now

Restaurant

short text for restaurant

Rooms & Suites

short text for Rooms & Suites

Hammam & Spa

short text for Spa

text introducing hotel and services and the strategics

پیشنهاد ویژه

15% off for direcrt reservation of Ayneh Room till 15th july

تعداد مهمانان

MM slash DD slash YYYY
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

حمام قصرمنشی

ماساژ

حمام

رزرو و بررسی ظرفیت

نام(ضروری)

Short text for Hammam

رزرو و بررسی ظرفیت

نام(ضروری)
خانه تاریخی قصرمنشی

...So long ago in Persia
Experience it Now

تاریخچه خانه قصرمنشی

  • دوره صفوی

Short text to describe hotel and its history and usage in safavid dynasty

دوره صفوی
زمان حال

بوتیک هتل قصرمنشی

  • زمان حال

short text to describe hotel services now

رستوران

اتاق ها و سوئیت ها

حمام

text introducing hotel and services and the strategics

Enjoy a mid-day tea while watching the garden through windows with stained glasses, in a room surrounded with magnificent mirror and plaster artwork.
SAFAVID VIP Room, with a California King Size bed that provides a comfortable night sleep, welcomes tremendous sunlight through an all glassed wall.
A hand carved and engraved stone bathtub provides a remarkable yet relaxing experience after long day of sightseeing in Isfahan.
Enjoy a mid-day tea while watching the garden through windows with stained glasses, in a room surrounded with magnificent mirror and plaster artwork.

Standard Double Room

The Standard Double room is typically furnished with a King Size Bed, or two Twin Size beds, upon request. This room allows a comfortable accommodations for 2 guests. Standard Double rooms have windows that open to a shared balcony/hallway. Guests will have access to a private bathroom, inside the room.

Delneshin Suite, or the “Sardab” of the house, is the only suite of Ghasr Monshi Hotel. Because of its strategic positions, residents of this house would find this space very quiet, naturally cool in the summer and warm in the winter. It is very spacious, about 72 square meters, with 2 different rooms, separated by columns. It is typically furnished with 2 king size beds, which can be changed to 4 single bed, as well. There also a magnificent traditional furniture, as well as dining table inside the room.

با اقامت در اتاق آینه در زمان سفر کنید. این اتاق که یک میراث ملی ثبت شده است، از دوران قاجار به یادگار مانده است. آینه کاری ها، گچبری ها و نگارگری های آن یادآور فاخرترین کاخ ها و مکان های تاریخی ایران است. جنوبی بودن آن و وجود پنجره های سراسری مشرف به حیاط، در طول روز نورگیری مطبوعی به ارمغان آورده و در طول شب با انعکاس نور مهتاب در آینه ها فضای شاعرانه ای مهیا می کند. نا گفته نماند این اتاق از دیرباز پذیرای زوج های جوان بوده و گفته می شود عروس و دامادهای سلطنتی در این اتاق سوگند خورده و زندگی خود را آغاز کرده اند. این اتاق مجهز به تخت دونفره (Queen size) بوده و با امکانات VIP موجود، اقامت خاطره انگیزی برای دونفر (خصوصا زوج های جوان) فراهم می کند.
اتاق صفوی یکی از اتاق های VIP مجموعه می باشد که مشرف به حیاط بوده و جنوبی بودن اتاق و وجود پنجره های سراسری، نورگیری مطبوعی مهیا می سازد. گچ بری ها و آینه کاری های ظریف در سرتاسر اتاق و مبلمان شکیل و راحت موجود، زیبایی آن را دو چندان می کند. با بهره مندی از دو تخت بزرگ (California King Size) (که بنابه خواست شما می تواند به صورت دابل یا تویین چیدمان شود) و امکان فراهم کردن سرویس خواب اضافه، اتاق صفوی می تواند پذیرای حداکثر 3 مهمان باشد.
اتاق افشاریه یکی از اتاق های VIP مجموعه می باشد که علاوه بر آینه کاری ها و گچ بری های مجلل آن، وجود یک وان سنگی زیبا، شکوه خاصی به این اتاق بخشیده است. وجود نورگیر در سقف اتاق در کنار پنجره ها، نورگیری مطبوعی مهیا می کند. این اتاق با برخورداری از امکانات VIP و تخت (King Size) اقامت مجللی برای دو نفر فراهم می کند.
گچ بری و آینه کاری زیبای اتاق، بهره مندی از تخت های (King size)، مبلمان راحت، امکان فراهم کردن سرویس خواب اضافه، وجود پنجره رو به باغچه طبقه پایین و سایر امکانات VIP، این اتاق را به یکی از اتاق های مجلل مجموعه تبدیل کرده و اقامت خاطر انگیزی برای حداکثر 3 مهمان مهیا می کند.

اتاق دابل استاندارد

اتاق های دونفره بنا به درخواست مهمانان می‌توان با یک تخت دونفره (King Size Bed) و یا دو تخت یک نفره(twin size bed) چیدمان شود. این اتاق امکان اقامت 2 نفر را به راحتی فراهم میکند. در داخل اتاق میهمانان میتوانند به سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی دسترسی داشته باشند.
سوئیت دلنشین یادآور سرداب های قدیم ایرانی، اقامتی آرام و خاطره انگیز را برای 4 مهمان در فضایی کاملا سنتی مهیا می کند. سرداب ها راهکار نیاکان ما برای فرار از گرمای تابستان و سرمای زمستان هستند که بخش جدانشدنی از خانه های سنتی می باشند. سوئیت دلنشین با مساحت 72 متری به کمک ستون هایی به دو قسمت مجزا تقسیم شده که در هر بخش دو تخت (king size) قرار گرفته و برای اقامت 4 نفر فضای آرام و خاطره انگیزی فراهم می کند. وجود حوض کوچک سنگی در وسط آن، مبلمان سنتی و میز ناهارخوری در کنار معماری زیبای اتاق، تلفیقی از آسایش و اصالت را به ارمغان می آورد.